Biznes, Firma, E-biznes

Agregaty tynkarskie – nie tylko do tynków!

Agregaty tynkarskie – nie tylko do tynków!

Dzięki agregatom tynkarskim prace związane z tynkowaniem ścian i sufitów mogą przebiegać jeszcze efektywniej. Ale agregat może być użyty nie tylko do tynkowania. Teraz w sprzedaży dostępne są również urządzenia o szerszym zastosowaniu, które firmy budowlane wykorzystują do prowadzenia wielu prac. Do czego można zastosować agregat tynkarski?

Jak działają agregaty do tynkowania?

Budowa agregatów tynkarskich jest prosta – składają się one z komory na materiał, pomp tłoczących wodę i gotową masę, a także z węża oraz z lancy, dzięki której można nakładać ją pod ciśnieniem na powierzchnię.

Ze względu na zautomatyzowanie procesu przygotowania masy oraz jej podawanie tynkowanie oraz inne prace prowadzone z agregatami przebiegają wydajniej i efektywniej. To powoduje, że bardzo dobrze sprawdzają się one w przypadku prowadzenia robót na dużych powierzchniach, gdzie liczy się terminowe ich zakończenie. Dodatkowo pozwalają one na uzyskanie bardzo dobrej jakości podłóż w porównaniu do prac prowadzonych ręcznie.

W przypadku dużych inwestycji agregaty tynkarskie, na przykład jak Agregaty Małek – znanego poleskiego producenta – mogą być także podłączone z silomatami. Silomaty pozwalają na tłoczenie materiału do tynkowania bezpośrednio z silosu, dlatego nie ma wtedy potrzeby nakładania go ręcznie.

Jakie prace tynkarskie można prowadzić z agregatami?

Agregaty tynkarskie mogą pracować z użyciem różnych typów tynków stosowanych zarówno do tynkowania we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Tynki nakładane za pomocą agregatów tynkarskich nazywa się tynkami maszynowymi.

Wykorzystuje się je między innymi do prac tynkarskich z zastosowaniem poniższych typów tynków:

 • tynki wapniowe
 • tynki cementowe
 • tynki wapniowo-cementowe
 • tynki tłumiące
 • tynki ogniochronne
 • tynki elewacyjne
 • tynki dekoracyjne

Warto wskazać, że tynk może być wykorzystany w formie sypkiej, ale również jako gotowa masa, którą umieszcza się w komorze agregatu.

Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu agregaty tynkarskie mogą być wykorzystane do prowadzenia wielu prac tynkarskich w różnych obiektach, na przykład w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, obiektach komercyjnych czy użyteczności publicznej.

Do czego można wykorzystać agregaty tynkarskie poza tynkowaniem?

Agregaty tynkarskie nadają się również do prowadzenia innych prac poza samym tynkowaniem. Zależne jest to od rodzaju wybranego agregatu.

Szerokie zastosowanie mogą zaoferować między innymi Agregaty Małek, które współpracują z wieloma typami materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu.

Za pomocą agregatów tynkarskich można między innymi prowadzić prace z poniższymi typami materiałów:

 • zaprawy murarskie
 • zaprawy szczelinowe
 • zaprawy klejowe
 • gipsy
 • masy poliuretanowe
 • masy bitumiczne
 • wylewki anhydrytowe

Więcej informacji dotyczących możliwego zastosowania agregatów tynkarskich można znaleźć na stronie internetowej firmy Agregaty Małek, która specjalizuje się w ich produkcji w Polsce.

Jak wybrać odpowiedni agregat do tynkowania?

Dzisiaj w sprzedaży znaleźć można pełną gamę agregatów tynkarskich. Przed zdecydowaniem się na zakup tego typu sprzętu warto więc poświęcić czas na sprawdzenie jego parametrów technicznych i porównanie dostępnych wariantów.

Warto pomyśleć też o zakupieniu polskiego sprzętu, ponieważ wtedy można również uzyskać łatwiej wsparcie techniczne i zakupić potrzebne części zamienne, gdy konieczne będzie wykonanie konserwacji i serwisu urządzenia.

Z dostępnymi wariantami agregatów tynkarskich można zapoznać się już teraz na stronach producentów i sklepów.

Udostępnij

O autorze