Rodzina, Dziecko, Ciąża

Czym są buty ortopedyczne dla dzieci i kiedy należy z nich korzystać?

Czym są buty ortopedyczne dla dzieci i kiedy należy z nich korzystać?

Stosowanie właściwego obuwia dziecięcego w przypadku różnych wad stóp jest kluczowe w ich leczeniu. Jakie buty są wtedy stosowane?

Aby redukować i zapobiegać dalszemu rozwojowi różnych deformacji stóp u najmłodszych wykorzystuje się buty ortopedyczne dla dzieci. Dziecięce buty ortopedyczne to specjalnie zaprojektowane buty, które mają zapewniać wsparcie i stabilność stóp i nóg dzieci z wadami stóp i wadami postawy.

Dziecięce buty ortopedyczne – czym się wyróżniają?

Buty ortopedyczne dla dzieci mają specjalną budowę, która pomaga korygować lub wspomagać leczenie różnych schorzeń ortopedycznych. Oferują one poniższe funkcje:

  • Wsparcie łuku stopy – wiele butów ortopedycznych ma specjalne wsparcie łuku stopy w formie wkładek ortopedycznych, aby pomóc dzieciom z płaskostopiem lub innymi schorzeniami wymagającymi takiego dodatkowego wsparcia.
  • Wsparcie kostki – buty ortopedyczne z dobrym wsparciem kostki mogą być pomocne dla dzieci, które są podatne na skręcenia kostki lub mają inne problemy, które wpływają na stabilność tej kości.
  • Twardsza podeszwa – taka podeszwa może zapewnić lepszą stabilnoś
  • i wsparcie stopy, co może być szczególnie ważne dla dzieci, które mają problemy z równowagą. Dostępne są też buty ortopedyczne dla dzieci ze specjalnymi obcasami, na przykład obcasem Thomasa.
  • Szerokie palce – szersza przednia część obuwia może zapewnić więcej miejsca na palce i będzie ona pomocna dla dzieci z problemami takimi jak palce młotkowate.
  • Oddychające materiały – wiele butów ortopedycznych jest wykonanych z oddychających materiałów, takich jak skóra naturalna licowa lub zamszowa albo siateczka, aby stopy były suche.
  • Możliwość regulacji – buty te można regulować za pomocą sznurówek, pasków lub innych zapięć, mogą zapewnić dobre dopasowanie dla dzieci o różnych kształtach i rozmiarach stóp.

Kiedy należy korzystać z butów ortopedycznych dla dzieci?

Buty ortopedyczne dla dzieci są często przepisywane przez lekarza lub innego pracownika służby zdrowia, na przykład fizjoterapeutę. Mogą być one potrzebne z różnych powodów, w tym z powodu schorzeń, które wpływają na strukturę lub funkcję stóp, kostek lub nóg.

Do głównych, dla których dzieci mogą potrzebować butów ortopedycznych, zaliczane są:

Płaskostopie

Płaskostopie występuje, gdy łuki stopy nie rozwijają się prawidłowo, powodując spłaszczenie stóp. Buty ortopedyczne dla dzieci ze wsparciem łuku mogą pomóc w uzyskaniu dodatkowego wsparcia stóp i poprawiają ich stabilność.

Stopa końsko-szpotawa

Stopa końsko-szpotawa jest wrodzonym stanem, w którym stopa jest skręcona do wewnątrz, co utrudnia chodzenie. Buty ortopedyczne mogą pomóc w skorygowaniu ustawienia stopy oraz wspierać prawidłowy wzrost i rozwój.

Chodzenie na palcach

Buty ortopedyczne z odpowiednio wyprofilowaną piętą mogą pomóc w prawidłowym chodzeniu u dzieci stawiających stopy na palcach i zapobiegać dalszym deformacjom mięśni stopy lub nóg.

Rozbieżność długości nóg

Rozbieżność długości nóg u dzieci występuje, gdy jedna noga jest krótsza od drugiej, co może powodować problemy z chodem i równowagą. Buty ortopedyczne z odpowiednimi wkładkami mogą pomóc skorygować rozbieżność i poprawić stabilność.

Udostępnij

O autorze