Uncategorized

Czym jest rotoformowanie? Kiedy warto je zlecić?

Czym jest rotoformowanie? Kiedy warto je zlecić?

Wytwarzanie wyrobów z tworzyw sztucznych odbywa się z użyciem różnych technik. To nie tylko popularne wtryskiwanie, ale też rotoformowanie, które znalazło zastosowanie w przypadku określonych typów wyrobów. Czym dokładnie jest formowanie rotacyjne? Jakie ma ono przeznaczenie? Jak produkować wyroby tą metodą? Wyjaśniamy!

Czym jest formowanie rotacyjne?

Formowanie rotacyjne, również określane jako rotomoulding albo rotoformowanie, jest rodzajem metody produkcyjnej używanej do wytwarzania wielu rodzajów wyrobów z tworzyw sztucznych. Charakterystyczną cechą formowania rotacyjnego jest wykorzystanie maszyn o ruchu obrotowym, które pozwalają na równomierne rozprowadzenie rozpuszczonego tworzywa sztucznego wewnątrz formy. Formowanie to odbywa się etapami – od przygotowania formy, poprzez rozpuszczenie tworzywa, a następnie przez formowanie rotacyjne. Na koniec forma z wyrobem jest chłodzona i otwierana.

Jakie wyroby wytwarza się przez rotoformowanie?

Poprzez formowanie rotacyjne wyprodukować można wiele różnych elementów, które nie są możliwe do wykonania innymi technikami produkcyjnymi. Rotomoulding znalazł między innymi zastosowanie w przypadku wyrobów o większych gabarytach, pustych w środku, także wyposażonych w zatopione elementy oraz wyrobów warstwowych. Istnieje również możliwość łatwej zmiany kolorów wyrobów.

Przykładowe rodzaje produktów powstających przez rotomoulding to między innymi:

  • Wyposażenie placów zabaw, na przykład zjeżdżalnie,
  • Łódki i kajaki,
  • Pojemniki i zbiorniki,
  • Osłony maszyn,
  • Ogrodzenia,
  • Meble z tworzywa sztucznego.

Gotowe elementy tego typu charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, między innymi na warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne. Także mają niski ciężar, nie trzeba ich malować i dobrze tłumią hałas.

Formowanie rotacyjne – własna maszyna czy zlecenie produkcji?

Produkcja metodą formowania rotacyjnego jest obecnie prowadzona w wielu zakładach, które dysponują niezbędnym wyposażeniem. Do produkcji stosowane są specjalne maszyny, które wyposażone są w obrotowe ramiona, dzięki którym można odpowiednio manipulować formą. Do formy wsypuje się odpowiednią ilość proszku lub granulatu z tworzywa, następuje następnie jego podgrzanie, a potem formowanie rotacyjne. Samodzielne produkowanie wyrobów tą techniką wymaga zatem zainwestowania w park maszynowy. W przypadku mniejszego zapotrzebowania na wyroby można zdecydować się na alternatywne rozwiązanie, czyli na zlecenie produkcji. Zlecenie produkcji jest korzystnym rozwiązaniem dla firm, które nie dysponują odpowiednimi środkami do inwestycji w sprzęt, a także nie jest to dla nich opłacalne rozwiązanie.

Gdzie można zlecić produkcję przez rotomoulding?

W Polsce działa wiele firm specjalizujących się w produkcji wyrobów techniką formowania rotacyjnego, na przykład jest to firma roto4mat.pl. Wybierając odpowiednią firmę prowadzącą usługi formowania rotacyjnego, warto zwrócić szczególną uwagę na jej park maszynowy, dzięki któremu można wyprodukować konkretne wyroby. Warto też sprawdzić opinie i cenniki.

Udostępnij

O autorze