Uncategorized

Rogowacenie skóry pięt – co jest przyczyną i jak je zmniejszyć?

Rogowacenie skóry pięt – co jest przyczyną i jak je zmniejszyć?

Rogowacenie skóry pięt jest bardzo poważnym problemem dla wielu osób, ponieważ nie tylko zmniejsza estetykę stóp, ale również może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości – pękania skóry pięt, bólu oraz infekcji. Co powoduje nadmierne rogowacenie skóry pięt? Jak należy wtedy postępować?

Co może być przyczyną rogowacenia skóry pięt?

Do rogowacenia skóry pięt może dochodzić na skutek różnych czynników zewnętrznych, ale również może być to kwestia genetyczna.

Zwykle problem ten pojawia się na skutek:

  • czynniki genetyczne
  • nieodpowiednio dobrane obuwie
  • chorzenie w butach na obcasach
  • niewłaściwa pielęgnacja stóp
  • brak pielęgnacji stóp
  • wykonywana praca
  • wady stóp
  • wzmożona potliwość stóp
  • schorzenia, na przykład cukrzyca, choroby krążeniowe

Jak pielęgnować zrogowaciałe pięty, by wyglądały lepiej?

Aby zminimalizować rogowacenie skóry pięt, warto pamiętać o poniższych poradach:

Złuszczanie

Regularnie złuszczaj skórę na piętach, aby usunąć martwe i suche komórki naskórka. Do tego celu można użyć peelingu do stóp, pumeksu lub pilnika do stóp, aby delikatnie złuszczać szorstkie obszary. Nie należy złuszczać skóry zbyt mocno, aby uniknąć jej podrażnienia lub zranienia. Warto jednocześnie pamiętać o tym, by nie stosować żadnych ostrych narzędzi, na przykład nożyków, aby usuwać zrogowacenia na skórze. Można w ten sposób spowodować jej uszkodzenie oraz infekcję. W ten sposób można również doprowadzić do nasilenia rogowacenia skóry.

Nawilżanie i natłuszczenie

Stopy powinny być nawilżone i natłuszczone, aby zapobiec wysuszaniu i pękaniu skóry na piętach. Do tego celu można wykorzystać krem ​​nawilżający lub krem do stóp zawierający składniki, takie jak masło shea, gliceryna lub mocznik. Kosmetyki tego typu powinny być stosowane codziennie.

Moczenie stóp

Moczenie stóp w ciepłej wodzie może pomóc zmiękczyć skórę i ułatwić usuwanie zrogowaceń. Do wody można dodać sól oraz parę kropli olejków eterycznych albo zastosować gotowe kosmetyki.

Rogowacenie skóry pięt – o czym jeszcze warto pamiętać?

Aby zapobiegać zrogowaceniu skóry pięt, warto pamiętać o poniższych poradach:

Noszenie wygodnych butów

Wybierz buty, które zapewniają odpowiednią amortyzację, aby zapobiec nadmiernemu naciskowi na pięty. Unikaj butów z cienką podeszwą lub butów na wysokim obcasie, które mogą zaostrzyć problemy.

Unikaj chodzenia boso

Ogranicz chodzenie boso, zwłaszcza po twardych powierzchniach. Noszenie skarpet lub kapci może zapewnić pewną ochronę i zmniejszyć tarcie, które odpowiada za tworzenie się zrogowaceń.

Pamiętaj o pielęgnacji

Warto pamiętać o codziennym stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp. Stosowanie kremów oraz moczenie i złuszczanie stóp pozwala na poprawę ich wyglądu i redukuje ryzyko nadmiernego rogowacenia skóry w przyszłości. Jeśli rogowacenie pięty utrzymuje się przez dłuższy czas lub staje się poważniejsze, wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą takim jak podolog Kraków to jedno z tych miast, w którym można uzyskać jego porady.

Udostępnij

O autorze