IT, Nowe Technologie, Komputery

Dlaczego należy niszczyć dyski twarde i jak to robić?

Dlaczego należy niszczyć dyski twarde i jak to robić?

Dyski twarde służą do przechowywania wielu danych. Właśnie dlatego wtedy, gdy nie są już potrzebne, duże znaczenie ma ich odpowiednie niszczenie.

 

Dyski twarde używane są zarówno na komputerach domowych, jak i firmowych. Za ich pomocą można gromadzić niezbędne dane oraz korzystać z oprogramowania. Gdy dysk twardy nie jest już konieczny, wtedy warto odpowiednio go zniszczyć, aby zapobiec przejęciu znajdujących się na nim danych. Jak powinno się prowadzić skuteczne niszczenie dysków twardych?

Niszczenie danych – dlaczego jest takie ważne?

Dane, które znajdują się na nośnikach jak dyski twarde, mogą być przejęte przez osoby, które nie są powołane do ich odczytu. Następnie mogą być one wykorzystane do różnych celów, również nielegalnych, na przykład do szantażowania czy do kradzieży danych i ich wykorzystania do zawierania umów pożyczkowych, kredytowych.

 

Wycieki danych mogą również powodować problemy związane z prawem, między innymi mogą one wywołać konsekwencje wynikające z przepisów RODO. Wobec tego firma, która nie przeprowadza odpowiedniego niszczenia danych, może narazić się na poważne problemy, w tym na wysokie kary.

 

Jak powinno się niszczyć dyski twarde?

Dane na dyskach twardych wymagają odpowiedniego niszczenia metodami, które zapobiegną ich odczytaniu.

 

Wobec tego niszczenie danych nie powinno polegać tylko i wyłącznie na usunięciu ich z dysku. W tym przypadku mogą być one również odczytane i wykorzystane przez osoby trzecie. Właśnie dlatego rekomenduje się profesjonalne niszczenie dysków twardych, które może dać pewność, że dane nie będą już ponownie wykorzystane.

 

Najlepsze efekty może dać niszczenie dysków twardych z wykorzystaniem połączenia różnych metod, by w ten sposób mieć pewność, że uzyskano najwyższy stopień bezpieczeństwa całego procesu.

 

Wobec tego wykorzystuje się najczęściej fizyczne niszczenie dysków twardych prowadzone z użyciem specjalnych typów niszczarek. Pozwalają one na skuteczne zniszczenie tych części i jednocześnie gwarantują, że dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Stosowane są też inne metody, na przykład magnetycznego niszczenia danych na dyskach twardych.

 

Niszczenie dysków twardych na zamówienie

Gdy konieczne jest niszczenie dysków twardych, najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy będą one przekazane do firmy, która specjalizuje się w świadczeniu tego typu usług.

 

Firmy prowadzące niszczenie dysków twardych oraz innych nośników danych na zamówienie zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę. Mogą one odebrać od swoich klientów dyski, a następnie mogą odpowiednio je zutylizować. Cały proces jest jednocześnie monitorowany, a po zakończeniu niszczenia nośników danych przekazywany jest dokument potwierdzający ten proces.

 

Gdy zatem konieczne jest skuteczne niszczenie dysków twardych, warto sprawdzić oferty firm zajmujących się świadczeniem usług w tym zakresie. Mogą one zapewnić swoim klientom pełną obsługę i zniszczyć dyski oraz inne nośniki danych z naciskiem na całkowite ich pozbycie się, by dane nie były już możliwe do odzyskania.

Udostępnij

O autorze