„Mały Wiedeń” w Polsce, czyli Bielsko-Biała

W wielu przewodnikach Bielsko-Biała porównywana jest do „Małego Wiednia” ze względu na liczne podobieństwa z austriacką stolicą. Zrealizują się tu zarówno pasjonaci zabytkowych kamieniczek, zabytków jak i amatorzy mocnych wrażeń sportowych. Turyści mają wybór między wieloma atrakcjami. Świetna lokalizacja wśród gór, rozwinięta infrastruktura i szeroki dostęp do bazy noclegowej stanowią idealną zachętę dla przyjezdnych z całego świata.

Bielsko-Biała oferuje odpoczynek na łonie natury, w postaci licznych obszarów chronionych, dwóch parków krajobrazowych – Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego i Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, zespołów przyrodniczo-krajobrazowych oraz rezerwatów. Jak każde większe polskie miasto z kilkusetletnią tradycją, Bielsko-Biała posiada urokliwy rynek oraz szereg muzeów, zabytków i kościołów.

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Grodzisko w Starym Bielsku, dwunastowieczna pozostałość osady obronnej, której mieszkańcy zajmowali się produkcją rolną i rzemiosłem. W Bielsku-Białej w epokach królów i książąt powstał okazały Zamek Książąt Sułkowskich, obecnie pełniący rolę muzeum. Każdy entuzjasta kultury i sztuki na swojej turystycznej liście powinien odhaczyć również Dom Tkacza, przykład regionalnej budowli z drugiej połowy XVIII wieku. Wśród kościołów najbardziej znana jest katedra świętego Mikołaja, zbudowana już w roku 1447, wielokrotnie niszczona przez pożary i wojny, zrekonstruowana po latach w wiedeńskim stylu. Innymi obiektami sakralnymi w Bielsku-Białej są: kościół ewangelicki Marcina Lutra w Białej, kościół Opatrzności Bożej i kościół świętej Barbary.

Na koniec intensywnego dnia, po aktywnym zwiedzaniu miasta, każdy turysta marzy o wygodnym łóżku w cichym zakątku. Jeśli chodzi o bazę noclegową to Bielsko-Biała dysponuje bardzo rozbudowaną ofertą. Dostępne są zarówno hotele czterogwiazdkowe jak i trzygwiazdkowe. Najbardziej znane w mieście to sieciowy Hotel Ibis, Quobus oraz Papuga Park i Hotel Beskid. Goście do dyspozycji mają też liczne pokoje gościnne, kwatery prywatne, a także schroniska. W Bielsku-Białej działa kilkanaście schronisk, w tym PTTK na Szyndzielni na wysokości 1001 m n.p.m., Schronisko Studenckie Rogacz, Szkolne Schronisko Młodzieżowe i położone najwyżej Schronisko Górskie PTTK Rysianka (wysokość 1322 m n.p.m.). Miasto posiada także doskonale zorganizowany transport, realizowane są zarówno połączenia międzymiastowe jak i międzynarodowe różnych przewoźników, w tym kolejowych, autobusowych i lotniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *