Jak uzyskać wizę do Indii?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym.

Istnieje możliwość uzyskania elektronicznej wizy na wjazd, która pozwoli nam na zrobienie wszystkich procedur w trybie online, czyli płatności, możemy wydrukować wizę bez konieczności udania się do konsulatu. Ważną kwestią jest to, że elektroniczna wiza obejmuje jedynie osoby ubiegające się o wizę w kategoriach turystycznych, krótkoterminowa podróż służbowa, lub krótkoterminowa pomoc medyczna.

Jeśli chcemy ubiegać się o wizę w innych kategoriach, należy się skontaktować z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie, gdzie podadzą nam wymagane dokumenty. Jeśli utracimy paszport, należy bezzwłocznie poinformować o tym placówkę dyplomatyczną, w celu uzyskania nowego dokumentu na dalszy pobyt lub wyjazd z Indii.

Podróżowanie po kraju

Żeby wjechać do Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanów i Nikobarów należy posiadać stosowne zezwolenie za pośrednictwem tamtejszych władz. Należy unikać podróżowania w pobliże granicę z Pakistanem. Niekiedy nie ma wyznaczonej, lub widocznej granicy państwowej, przez co można nieświadomie przekroczyć nielegalnie granicę.

Pamiętajcie o tym, żeby na bieżąco być z informacjami na temat pielgrzymek, pochodów religijnych, gdyż potrafią one sparaliżować cały ruch w danym mieście, uniemożliwiając wydostanie się z danego miejsca, regionu. Bardzo ważną informacją jest fakt, iż pomiędzy grudniem a kwietniem transport lotniczy jest najczęściej bardzo przepełniony, może dojść do sytuacji, w której nawet jeśli masz rezerwację, nie starczy dla ciebie miejsca.

Przydatne informacje

W Indiach panuje bezwzględny zakaz przewożenia i używania telefonów satelitarnych. Hindusi bardzo się cieszą, gdy turyści biorą udział w obchodach religijnych, należy jednak pamiętać, że część świątyń może być zamknięta dla turystów. W miejscach, gdzie turystów jest masa, może być potrzebna do zapłaty drobna opłata. Jeśli przewozicie duże ilości pieniędzy, nie musicie się martwić, nie ma limitu przewozu gotówki. Należy jednak zgłosić ten fakt przy odprawie, jeśli kwota przekracza 10 tysięcy USD. Bezwzględnie zakazane jest przewożenie jakiejkolwiek broni, amunicji i innych niebezpiecznych narzędzi.

Informacje dla kierowców

Turyści, którzy mają międzynarodowe prawo jazdy, mogą go używać także w Indiach. Panuje tam ruch lewostronny, a na trasach między miastami dochodzi do częstych kolizji. W czasie jazdy uważajcie na nawierzchnię dróg, która miejscami może być w fatalnej jakości.

Ubezpieczenie

Pamiętajcie o bardzo ważnej kwestii, jaką jest carnet de passage. Jest to dokument, który identyfikuje pojazd lub bagaż. Nie ma problemów z polisami zdrowotnymi, są ratyfikowane tak jak w każdym innym miejscu na świecie. Dobrą sugestią jest zakup indywidualnej oferty ubezpieczeniowej, od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowo, jeśli wybieracie się w góry, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty pomocy medycznej w wypadku urazu, lub dalszych następstw.