Dni wolne od pracy i świąteczne w Indiach

Kalendarz dni wolnych w 2020 roku w Indiach w pewnym stopniu różni się od polskiego kalendarza ze względu na święta narodowe oraz religijne. Oto lista dni wolnych w Indiach:

26.01 (niedziela) – Dzień Republiki

Celebracja uniezależnienia się od Wielkiej Brytanii wynikającej z podpisania w 1950 roku Konstytucji. In Tego dnia w Indiach odbywa się parada dla głowy państwa, w której biorą udział przedstawiciele wszystkich regionów Indii.

06.04 (poniedziałek)- Mahavir Jayanti

Bardzo ważne święto dla dżinistów świętujących narodziny Mahavira- twórcy tej religii. Tego dnia wyznawcy skupiają się na pomocy potrzebującym, zbierają datki na ratowanie krów od rzezi oraz się modlą.

01.05 (piątek)- Święto pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

07.05 (czwartek)- Święto Narodzin, Oświecenia i Śmierci Buddy (Vesak)

Zawsze odbywa się podczas pełni Księżyca. Obchodzone jest w wielu krajach azjatyckich. Święto celebrowane jest za pomocą rozpalania świec oraz lamp oliwnych.

15.08 (sobota)- Dzień Niepodległości

Indie w 1947 zdobyły niepodległość od Wielkiej Brytanii. Tego dnia prezydent wciąga flagę na maszt nad Czerwonym Fortem oraz wygłasza orędzie, a na ulicach odbywa się parada ukazująca wojskowe i techniczne osiągnięcia kraju.

02.10 (piątek)- Mahatma Gandhi Jayanti

Mahatma dla mieszkańców Indii jest symbolem walki politycznej, Tego dnia składa się kwiaty pod pomnikami i obrazami Mahatmy oraz modli się.

25.10 (sobota)- Diwali

Święto światła; wystawia się tego dnia liczne świecie oraz dekoracje kwiatowe. Diwali jest wspaniałą okazją do spotkań rodzinnych.

30.11 (poniedziałek)- Guru Nanak Gurpurab

Odbywa się podczas pełni księżyca. Celebruje się wówczas narodziny Guru Nanaka (reformatora religijnego)