Uroda

Osteoporoza – co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie

Osteoporoza – co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie

Na osteoporozę narażone są przede wszystkim kobiety po menopauzie. Czym jest ta choroba? W jaki sposób się ona objawia? Czy istnieją metody jej leczenia?

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się słabe i kruche, co czyni je bardziej podatnymi na złamania. Jest to częsty stan, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale częściej występuje u kobiet, zwłaszcza po menopauzie. W normalnej kości istnieje równowaga między procesami produkcji i zaniku komórek kostnych. W osteoporozie dochodzi do braku takiej równowagi, gdzie więcej kości ulega resorpcji niż produkcji, co w rezultacie prowadzi do utraty masy i siły kości. W efekcie na skutek osteoporozy kości stają się kruche i bardziej podatne na złamania, szczególnie w biodrze, kręgosłupie i nadgarstku – wskazuje ortopeda Oświęcim zajmujący się leczeniem takiej dolegliwości.

Co sprzyja osteoporozie?

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy. Zaliczane są do nich głównie:

  • starszy wiek
  • płeć damska
  • niska masa ciała
  • historia choroby w rodzinie
  • palenie tytoniu
  • spożywanie alkoholu
  • niektóre schorzenia, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub nadczynność tarczycy
  • niektóre leki, takie jak glikokortykosteroidy

Jakie objawy wywołuje osteoporoza?

Osteoporoza może nie powodować żadnych objawów we wczesnych stadiach, ale wraz z postępem utraty masy kostnej może powodować pojawienie się określonych symptomów. Objawy zaawansowanej osteoporozy mogą obejmować ból pleców, skrócenie wzrostu, pochyloną postawę i złamania, zwłaszcza kręgosłupa lub biodra. W takim przypadku rekomendowane jest badanie densytometryczne, czyli inaczej badanie gęstości kości, aby zdiagnozować osteoporozę i określić stopień utraty masy kostnej. Aby przeprowadzić takie badanie, potrzebna będzie placówka medyczna, w której przyjmuje ortopeda Oświęcim to jedno z miast, gdzie można skorzystać z takiej pomocy.

W jaki sposób leczy się osteoporozę?

Leczenie osteoporozy najczęściej obejmuje zmiany stylu życia, takie jak zwiększenie spożycia wapnia i witaminy D oraz przyjmowanie leków, które spowalniają utratę masy kostnej oraz wspomagają wytwarzanie nowej. Wskazane jest również prowadzenie regularnych ćwiczeń, a także fizjoterapia, gdy pojawia się taka potrzeba. Pozwalają one na wzmocnienie organizmu i redukują ryzyko złamań.

Czym są złamania osteoporotyczne?

Złamania są częstym powikłaniem osteoporozy, ponieważ dolegliwość ta osłabia kości i czyni je bardziej podatnymi na złamania. To właśnie osteoporoza jest najczęstszą przyczyną złamań kości u osób starszych. Złamania związane z osteoporozą mogą wystąpić w każdej kości, ale najczęstszymi lokalizacjami są biodra, kręgosłup i nadgarstek. W przypadku osób z osteoporozą, u których wystąpiło złamanie kości, stosowane jest odpowiednie leczenie. Włącza ono unieruchomienie kości za pomocą gipsu lub ortezy, leczenie bólu i fizjoterapię, aby pomóc przywrócić siłę i mobilność. W ciężkich przypadkach może być konieczna operacja.

 

 

Udostępnij

O autorze