Biznes, Firma, E-biznes

Lot w tunelu aerodynamicznym – na czym polega i dlaczego warto?

Lot w tunelu aerodynamicznym – na czym polega i dlaczego warto?

Coraz więcej osób rezerwuje dla siebie loty w tunelach aerodynamicznych. Co to za rozrywka? Dla kogo jest ona dostępna? Zobacz, na czym dokładnie polegają loty w aerotunelach, gdzie są one dostępne i dlaczego warto wziąć udział w takim locie!

Jak działają tunele aerodynamiczne?

Aerotunel, czyli tunel aerodynamiczny przeznaczony do lotów ma formę pionowego tunelu wyposażonego w wentylatory. Po uruchomieniu mogą one rozpędzić powietrze do prędkości dochodzącej nawet do 300 km/h. Wewnątrz aerotunelu znajduje się również odpowiednia siatka zabezpieczająca.

Osoba, która znajduje się w środku takiego tunelu, może zostać uniesiona w górę z wykorzystaniem pędu powietrza. Efekt jest wtedy najczęściej porównywalny do spadania, głównie swobodnego spadania, które towarzyszy skokom spadochronowym.

Odpowiednie zabezpieczenie oraz pomoc instruktora powodują, że loty te cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa i mogą korzystać z nich nawet dzieci.

Loty w tunelu aerodynamicznym – kto może z nich skorzystać?

Lot odbywający się w aerotunelu może być świetnym wyborem dla każdego, kto lubi dobrą zabawę i wyzwania. Nie mają one przy tym wielu przeciwwskazań, co powoduje, że latać może niemalże każdy.

Wśród najważniejszych przeciwwskazań dotyczących lotów w tunelu aerodynamicznym zaliczają się przede wszystkim te związane z gorszym stanem zdrowia, między innymi po urazach, w trakcie rehabilitacji, przy schorzeniach układu oddechowego i krążeniowego, które są przeciwwskazaniem do ruchu. Latać nie powinny również kobiety w ciąży.

Loty są dostępne dla wszystkich osób – bez ograniczeń wiekowych. Najmłodszy uczestnik lotu miał w Polsce zaledwie 2 lata. Latanie w aerotunelu może być również bardzo dobrym wyborem dla seniorów czy nawet dla osób niepełnosprawnych, którzy dzięki niemu mogą przeżyć niesamowite chwile.

Jak odbywa się lot w tunelu aerodynamicznym?

Loty prowadzone w tunelach nie wymagają żadnych wcześniejszych przygotowań. Przed wejściem do środka tunelu ma jedynie miejsce krótkie przeszkolenie przeprowadzane przez instruktora. Dodatkowo odbiera się wtedy także niezbędne wyposażenie, między innymi kask, kombinezon oraz zatyczki do uszu.

Należy pamiętać, żeby do tunelu włożyć wygodniejsze, najlepiej sportowe ubrania, a także obuwie ze sznurowadłami. Długie włosy należy spiąć, a biżuterię i akcesoria zdjąć.

Lot w tunelu aerodynamicznym odbywa się razem z instruktorem, który w tym przypadku cały czas czuwa nad bezpieczeństwem drugiej osoby. Pokazuje jej również, jak powinno się utrzymywać odpowiednią pozycję w locie i razem z nią wykonuje różne rodzaje ewolucji.

Czas trwania lotu w tunelu w standardowym wariancie to 3 minuty. Można również zdecydować się na wykupienie dłuższego lotu, by spędzić w środku tunelu więcej czasu. Dostępne są także specjalne rodzaje kursów dla początkujących, które uczą, jak wykonywać różne ewolucje w tunelu.

Jaka jest cena lotu w tunelu aerodynamicznym?

Koszty związane z lataniem w tunelu wcale nie są bardzo wysokie. Obecnie tunel aerodynamiczny we Wrocławiu, Warszawie, Katowicach pobiera najczęściej opłatę na poziomie 289 złotych za 3-minutowy lot dla osoby dorosłej. Dzieci i młodzież mogą latać w tunelu w niższej cenie – za 259 złotych za 3 minuty.

Lot w tunelu można również wykupić jako voucher, czyli forma zaproszenia stosowanego jako podarunek. Może być on doskonałym wyborem na różne okazje, między innymi jako prezent na urodziny, pod choinkę, na Walentynki, jako upominek z okazji wesela czy na wieczór panieński albo kawalerski. Vouchery można kupować również przez internet.

 

Udostępnij

O autorze