Jakie są ograniczenia w transporcie towarów przez granice Polski?

Polska jest krajem bardzo często odwiedzanym w szczególności przez turystów z Indii. Góry, Bałtyk, mazurskie jeziora i wiele innych zakątków, stanowią prawdziwą enklawę piękna dla obcokrajowców.

Aby móc podróżować po Polsce, należy spełnić szereg istotnych wymagań, jakie nakłada na obcokrajowców (w szczególności tych spoza terenu Unii Europejskiej), polskie prawo. Co powinien wiedzieć obcokrajowiec, który chce odwiedzić Polskę?

Podatek od towarów i usług (VAT)

W Polsce obowiązuje podatek od wartości dodanej (VAT), który jest oczywiście odrębnym od ceł przywozowych. Wygląda na to, że możesz być zobowiązany do zapłaty tej opłaty, nawet jeśli artykuły gospodarstwa domowego są zwolnione z regularnych ceł importowych. Obecnie polski podatek VAT wynosi 23% wartości dobra.

Aby ustalić, czy podatek VAT będzie dotyczył towaru, jaki zamierzasz kupić w Polsce lub wwieźć do kraju, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z polskimi organami celnymi.

Dokumenty dotyczące importowania rzeczy osobistych

Polskie służby celne będą musiały zobaczyć listę dokumentów, zanim pozwolą na odprawę twojej przesyłki. Wymagana dokumentacja obejmuje poświadczoną notarialnie kopię paszportu (zarówno stronę ze zdjęciem, jak i stronę z polskim znaczkiem wizowym) oraz zezwolenie na pobyt. Zezwolenie na pracę może być również konieczne, ale jest ono wymagane tylko dla obywateli określonych krajów (skontaktuj się z polskimi urzędami celnymi, aby ustalić, czy będziesz potrzebować zezwolenia na pracę w danej sytuacji).

Może być również konieczne przedłożenie dowodu gwarancji bankowej, która stanowi depozyt wystarczający na pokrycie pełnego kosztu podatku VAT i cła importowego (przechowywanych w zaufaniu do momentu opuszczenia Polski). Jeśli przybywajac do Polski, wwozisz należące do Ciebie rzeczy i korzystasz z usług firmy spedycyjnej innej firmy, wymagane będzie również Pełnomocnictwo. Na koniec należy uzyskać numer rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych (EORI). To zabezpieczenie jest teraz konieczne w przypadku każdej przesyłki podróżującej do lub z kraju Unii Europejskiej.

Zwolnienie z cła w przypadku importu pojazdów

Jeśli chcesz sprowadzić swój własny samochód lub inny pojazd silnikowy, któy ma sześć miesięcy lub więcej (lub ma przebieg ponad 6000 km) – możliwy jest jego bezcłowy import. Aby uzyskać to zwolnienie, musisz przenieść swoje miejsce zamieszkania do Polski na co najmniej sześć miesięcy. Ponadto twój pojazd musi być zarejestrowany (na twoje nazwisko) w kraju pochodzenia przed wysłaniem go do Polski.

Nowe pojazdy (lub używane pojazdy w wieku poniżej sześciu miesięcy) nie korzystają z tego samego statusu bezcłowego. Jeśli zdecydujesz się na import nowego pojazdu, przygotuj się na typowe cło importowe. Naliczony zostanie również podatek VAT w wysokości 23%, a także dodatkowy podatek akcyzowy. Z tego powodu znacznie tańsze jest importowanie starszego pojazdu, który spełnia wytyczne dotyczące zwolnienia z importu.

Podatek akcyzowy

Nawet po spełnieniu warunków uzyskania zwolnienia z cła i podatku VAT, podatek akcyzowy jest nadal naliczany od używanych pojazdów wjeżdżających do kraju. Stawka zależy od pojemności silnika pojazdu i od momentu jego wyprodukowania. Podatek akcyzowy od pojazdów w Polsce może wynosić od dolnej granicy 3,1%, aż do 65%.

Dokumenty dotyczące importu pojazdu

Wysyłka pojazdu bez odpowiedniej dokumentacji to przepis na katastrofę. Dlatego przed rozpoczęciem tego procesu powinieneś uporządkować wszystkie formalności. Potrzebujesz dowodu ubezpieczenia, a także rejestracji pojazdu. Faktura, dowód zakupu, dowód sprzedaży lub inny dokument potwierdzający Twoją własność i zapłaconą cenę są wymagane przez urzędy celne. Musisz także podać wycenę swojego pojazdu, która musi zostać podpisana przez Ciebie. Potrzebne są również dokumenty potwierdzające, że jesteś właścicielem danego pojazdu, takie jak dowód rejestracyjny.

Jeśli chcesz uzyskać zwolnienie z cła importowego, musisz przedstawić organowi celnemu świadectwo pochodzenia. Ponadto, jeśli nie chcesz osobiście odwiedzać urzędu celnego, musisz przedstawić poświadczone notarialnie pełnomocnictwo, które umożliwia podmiotowi dokonującemu importu w Twoim imieniu, obsługę procesu odprawy celnej.