Polska uważana jest przez turystów za jedno z najtańszych państw. Kraj ten jest atrakcyjny ze względu na klimat (4 pory roku), ceny usług i produktów, zróżnicowanie przyrody i gościnność. Oczywiście każdy podróżnik zdaje sobie sprawę, że kultura panująca w danym kraju mniej lub bardziej różni się od tej, jaka panuje w ich. Lokalsi stają się w pewnym stopniu wzorem tego, jak powinniśmy się zachowywać w danej sytuacji. Omówmy więc pokrótce, co robić „dos” i czego nie robić „donts” w Polsce.

Zacznijmy więc od tego, o czym warto wiedzieć i pamiętać:

Polskie potrawy

Polska kuchnia jest rzekomo jedną z najlepszych kuchni na świecie. Warto więc spróbować tradycyjnych potraw zamiast pizzy czy pasty. Polecamy pierogi, gołąbki, żurek, kotlet schabowy, kapuśniak i wiele innych.

Wizyta w domu

Kiedy zostaniemy zaproszeni do polskiego domu, powinniśmy się do takiej wizyty dobrze przygotować. Warto kupić gospodarzom prezent. Kobiecie – kwiaty, mężczyźnie – alkohol. Nie powinno się przychodzić z pustymi rękami. Wchodząc do mieszkania od razu zdejmij buty. W Polsce nie chodzi się w obuwiu po domu, ze względu na drewniane podłogi i wszechobecne dywany.

Kultura i uprzejmość

Kobiety w Polsce oczekują, że mężczyzna otworzy im drzwi, pomoże nieść ciężkie zakupy czy ustąpi miejsca w komunikacji. Od mężczyzn wymaga się bycia dżentelmenami. Ponadto w tramwaju, autobusie lub metrze pamiętaj, by zawsze ustąpić miejsca osobie starszej, kobiecie w ciąży lub osobie niepełnosprawnej.

Polska to nie tylko Warszawa i Kraków

Kraj ten jest ciekawy pod względem historycznym, architektonicznym, a także przyrodniczym. Mowa o pięknych górach, morzu i jeziorach. Oprócz tego turystów zachwycić mogą piękne parki narodowe, lasy i polany. Oczywiście Kraków i stolica – Warszawa są must have do odwiedzenia, ale inne miasta, jak Lublin, Zamość czy Olsztyn są równie czarujące.

Zaskocz swoim językiem polskim

Polacy zarówno spotkani na ulicy, kelnerki czy sprzedawcy nagrodzą Cię uśmiechem i miłym słowem, kiedy zamiast zwracać się do nich po angielsku, użyjesz kilku polskich fraz (nie ma za co), wyrazów (dziękuję, proszę, przepraszam) oraz podstawowych liczebników (1-10).

Lista rzeczy, których nie powinno się robić w Polsce:

Alkohol

Nie pij alkoholu w miejscu publicznym. Za picie piwa można dostać mandat lub zostać aresztowanym przez policję. Po alkoholu nie można także prowadzić samochodu, roweru, a nawet popularnej ostatnio miejskiej hulajnogi.

Gotówka i napiwki

Niepisaną zasadą jest płacenie za produkty lub usługi banknotem proporcjonalnym do ceny. Tak więc nie wypada płacić za bilet na autobus (np. 4,40 zł) banknotem w wysokości 50 lub 100 zł. Sprzedawca może Ci odmówić, jeśli pieniądz, którym chcesz zapłacić jest za wysoki w stosunku do kwoty. Ponadto postaraj się zostawiać napiwki. Jak duże? To zależy od Ciebie!

Punktualność

Polacy są dość punktualnym narodem. Nie spóźniaj się. Postaraj się być na czas. Jeśli jednak wiesz, że się spóźnisz, poinformuj o tym osobę lub ludzi, którzy na Ciebie czekają.

Zapomnij o „you”

Do osoby starszej lub nieznajomego zwracamy się zawsze per pani lub pan (sir i madam). Zwracanie się na „ty” jest oznaką braku szacunku.

Niektóre informacje można zdobyć, czytając poradniki, książki, oglądając filmy dokumentalne czy oglądając vlogi w Internecie. O niektórych aspektach dowiemy się jednak dopiero na miejscu. Ważną umiejętnością każdego podróżnika jest więc obserwacja.