Wiedza w pigułce! – Niedzica

Historia Inków na zamku w Niedzicy bierze swój początek w XVIII wieku. Wtedy to Sebastian Berzeviczy – potomek właścicieli niedzickiego zamku – wyruszył w świat. Przeżywał wiele dramatycznych przygód – jak podają niektóre źródła, przebywał wśród Kozaków, walczył w Indiach z angielskimi kolonizatorami po stronie powstańców, uprawiał korsarstwo, w końcu zapłynął do Ameryki Południowej. Ożenił się tam z Indianką szlacheckiego rodu. Mieli córkę Uminę. W roku 1781 w Peru wybuchło powstanie Indian pod wodzą Tupaca Amaru przeciwko Hiszpanom. Córka Sebastiana – Umina poślubiła w tym czasie Andreasa – syna wodza powstańców Tupaca Amaru.

Drugą atrakcją jest Jezioro Czorsztyńskie, które zostało zbudowane w 1997 roku. Plany zbudowania sztucznego zbiornika na wodę utworzono w XIX wieku.  Jest to zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami i Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi.

Zostając na dłużej w Niedzicy warto skorzystać z oferty noclegowej Domu Wycieczkowego. Obiekt ten jest zlokalizowany w Grywałdzie przy ulicy Szkolnej 12. W ofercie Willi znajduje się 54 miejsca noclegowe. Obiekt oferuje 2 pokoje dwuosobowe, 2 pokoje trzyosobowe, 2 pokoje czteroosobowe, 7 pokoi pięcioosobowych oraz 1 pokój sześcioosobowy. Ceny za pobyt w każdym z pokoi plasują się od 20 złotych do 50 złotych od osoby. Ceny te uzależnione są od okresu i długości pobytu oraz od liczby osób. Właściciele oferują atrakcyjne zniżki dla swoich stałych klientów. Część pokoi posiada swoją łazienkę natomiast w pozostałych jest jedna łazienka na dwa pokoje. W niektórych z kwaterach znajduje się telewizor oraz balkon. Ponadto goście mają do dyspozycji świetlice, telewizję satelitarną oraz ogólnodostępną kuchnię samoobsługową. Na terenie obiektu jest stały dostęp do sieci Wi-Fi. Kuchnia wyposażona jest w lodówkę, kuchenkę oraz kuchenkę mikrofalową.

Na terenie, na którym został wybudowany obiekt znajduje się ogrodzony i bezpłatny parking. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska bądź grilla, ponieważ jest tam specjalnie wydzielone do tego miejsce. Właściciele nie akceptują obecności zwierząt – w żadnym przypadku. Dom Wycieczkowy jest czynny przez cały rok bez względu na pogodę czy inne uwarunkowania. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Zlokalizowane jest tu boisko do siatkówki, siłownia a także piłkarzyki. Właściciele oferują możliwość zorganizowania ogniska z pieczeniem barana bądź świnki. Istnieje możliwość uzyskania pomocy przy załatwieniu miejscowego przewodnika. Dom jest położony w odległości zaledwie trzech kilometrów od Trzech Koron i Sokolicy. W pobliżu obiektu znajduje się: Wąwóz Homole, Jezioro Czorsztynskie, zapora Lubań, Palenica, Pieniński Park Narodowy, Rezerwat Biała Woda,, kościoły w Grywałdzie i Dębnie, Prechyba oraz zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *