Pas Nadmorski w rejonie Pogorzelicy

Pogorzelica to nadmorska miejscowość wypoczynkowa, położona w województwie zachodniopomorskim, na terenie gminy Rewal. Zlokalizowana jest kilka kilometrów na wschód od Niechorza, pośród gęstych lasów sosnowo-świerkowych. Razem z nadmorskim klifem sprawia to, że cały ten rejon jest bardzo dobrym miejscem na wycieczki piesze oraz rowerowe. Ze względu na mikroklimat leczy się tutaj także choroby m.in. układu oddechowego. W Pogorzelicy, ze względu na leśne ścieżki i dróżki, często organizowane są także obozy harcerskie, zielone szkoły i letnie kolonie.

Pogorzelica leży na terenie Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego – specjalnego obszaru, który utworzono m.in. dla ochrony siedlisk przyrodniczych, takich jak bagienne solniska nadmorskie, wydmy, płytkie ujścia rzek czy zarośla wierzbowe. Obecnie obszar chroniony to ponad 17 tysięcy hektarów, z czego prawie połowę zajmują siedliska łąkowe i zaroślowe. Jest to miejsce, które ma znaczenie dla ochrony przyrody, ale co za tym idzie przyciąga także wielu turystów, którzy chcą spędzić czas poza terenami zabudowanymi. Zobaczyć tutaj możemy m.in. wybrzeża klifowe, wydmowe, różne mierzeje, a także bagna i mokradła. Całość porastają rzadkie gatunki roślin, a spokój i cisza przyciągają tu różne zwierzęta, w tym wiele gatunków ptaków. W okolicy można zobaczyć też kilka rezerwatów, m.in. florystyczny rezerwat przyrody Roby, który leży niedaleko Mrzeżyna i Trzebiatowa. Chroni się tutaj m.in. wrzośca bagiennego oraz woskownicę europejską. Jeśli chcemy się tutaj wybrać, to możemy skorzystać ze szlaku rowerowego EV10, który okrąża od zachodu tereny rezerwatu. Innym rezerwatem w okolicy jest Rezerwat Nadmorski Bór Bażynowy w Mrzeżynie. Kolejnym rezerwatem jest Jezioro Liwia Łuża. Znajduje się tutaj także ostoja ptaków, gdzie gniazdują liczne rzadkie gatunki, jak perkoz dwuczuby czy gęgawa. Wokół rezerwatu poprowadzono tutaj Szlak Liwiej Łuży, który dalej łączy się z ze Szlakiem Nadmorskim im. Czesława Piskorskiego.

Na gości czeka tutaj także świetna baza noclegowa. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: „noclegi i kwatery Pogorzelica”, a otrzymamy wiele ofert proponowanych przez tutejsze hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Na miejscu znajdziemy także kilka restauracji, jadłodajni, smażalni ryb oraz sklepów i sklepików. Jednym słowem – w Pogorzelicy jest wszystko to, czego turysta nad morzem potrzebuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *