Malowniczy Wigierski Park Narodowy

Nie da się zaprzeczyć, że malownicze Wiżajny w powiecie suwalskim, niedaleko Suwałk (info) są coraz częściej odwiedzane przez turystów z wielu innych rejonów naszego kraju. To w zasadzie nic zaskakującego, ponieważ jest to cicha, spokojna, a przy tym malownicza wieś. Może być ona także istotnym punktem w celu zakwaterowania, gdy planujemy wycieczkę w te okolice. Wiżajny jako miejsce noclegu (info) i odpoczynku sprawdzi się doskonale.

Warto na miejscu odwiedzić przepiękny Wigierski Park Narodowy (info) – jeden z największych na terenie naszego kraju. To miejsce jest od dawna bardzo popularne wśród turystów, do czego przyczynia się chociażby fakt, że park obfituje w szeroko pojęte urozmaicenia krajobrazowe. Jest on bardzo okazały, jego obecna powierzchnia wynosi 14988 ha. Na terenie parku znajdują się grunty leśne, zbiorniki wodne, a także tereny użytkowane rolniczo. 323 ha powierzchni parku objęte jest ścisłą ochroną.

Na uwagę zasługuje urozmaicona flora i fauna tego obszaru. Jeśli chodzi o tutejszą roślinność, w Wigierskim Parku Narodowym dominują mszyste lasy iglaste i znajduje się ponad 70 gatunków roślinnych, które objęte są ochroną. Szczególnie chronione są storczykowate, w tym także bardzo rzadkie miodokwiat krzyżowy oraz kukuczka kapturkowata.

Także i fauna tego obszaru jest bardzo interesująca. W Wigierskim Parku Narodowym pod szczególna ochroną znajdują się bobry, których populacja na tym  terenie wynosi ok. 250 sztuk. Chronione są także niektóre gatunki ryb, a w miejscowości Tartak znajduje się ich wylęgarnia. Na terenie parku wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe. Oprócz tego można uprawiać szeroko pojętą turystykę wodną nad licznymi rzekami oraz jeziorami. Po akwenach wodnych można poruszać się kajakiem, żaglówką czy łodzią wiosłową. Oczywiście turyści są zobowiązani do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *