Kołobrzeg i jego naturalne walory wypoczynkowe

Oczywiste jest, że miasta nadmorskie mają klimat, który jest zbawienny dla zdrowia, a to z kolei napędza całą ich gospodarkę. Tak jest również w przypadku Kołobrzegu – nadmorskie położenie czyni z tego miasta uzdrowisko, które jest odwiedzane przez tysiące turystów, wczasowiczów i rekonwalescentów. Co ma w sobie Kołobrzeg? Co sprawia, że czujemy się w nim tak dobrze? Czy to efekt placebo, czy może jednak ten mikroklimat nam sprzyja?

Po części oczywiście jest to troszkę efekt placebo. Jedziemy na wycieczkę, jesteśmy podekscytowani i nastawieni na wypoczynek, baza noclegowa Kołobrzegu (kliknij i sprawdź – noclegi Kołobrzeg ) i mnogość restauracji sprawia, że o nic nie musimy się martwić. Czujemy się dobrze, są to jednak uwarunkowania sztuczne, wytworzone przez człowieka, zorganizowane. Jednak jest pewna „moc”, która dosłownie wisi w kołobrzeskim powietrzu.
Klimat tego miasta jest świetny dla naszego zdrowia, zarówno jeżeli chodzi o wymiar somatyczny i psychiczny. Kiedy przyjeżdżamy tutaj spod lubelskiej wsi lub zatłoczonej stolicy, czujemy ogromną różnicę podczas oddychania. Jest to spowodowane tym, że ponad połowa powietrza jakim tam oddychamy pochodzi znad morza, a to jest oczyszczone i napełnione jodem oraz nie ma w nim szkodliwych wirusów ani bakterii.

Miasto i jego gospodarka utrzymuje się głównie z turystyki, dlatego też nie ma tutaj zbyt dużej ilości ośrodków przemysłowych, które zanieczyszczałyby powietrze. To sprawia, że powstaje tutaj dużo ośrodków wczasowych, wypoczynkowych i przede wszystkim uzdrowiskowych. Do Kołobrzegu na okres rehabilitacji lub rekonwalescencji przyjeżdżają osoby z całej Polski. Innym bardzo istotnym faktem jest to, że klimat nad polskim morzem i Kołobrzegiem jest zmiennym, a to jest bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Mieszanie się mas powietrza morskiego bardzo dobrze udrażnia drogi oddechowe. Zmiany klimatu i temperatury nie są tutaj tak bardzo odczuwalne. Wszystko dzięki temu, że podczas ich zmian masy powietrza przesuwają się w kierunku morza lub lądu, co skutkuje tym że np. zimy w Kołobrzegu są cieplejsze. Woda morska uwalnia bardzo pozytywnie dla naszego organizmu pierwiastki takie jak chlor i sól, które inhalują i oczyszczają oraz dotleniają komórki. No cóż, nic tylko jechać. Skoro nawet polskie zimy są tutaj łagodniejsze to naprawdę trudno o lepszy wybór dla naszego zdrowia i relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *