Dolina Kościeliska – trasy turystyczne

Tatry to góry bardzo cenione przez osoby lubiące aktywny wypoczynek na łonie przyrody. W związku z dużym zainteresowaniem turystów, na tym terenie w wielu miejscowościach jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Przykładem takiej miejscowości jest Kościelisko – znana i lubiana miejscowość wypoczynkowa leżąca u podnóża Tatr. Główną atrakcją wsi jest jej położenie w pobliżu przepięknych tatrzańskich dolin: Doliny Chochołowskiej i Doliny Kościeliskiej.

Dolina Kościeliska uważana jest za najpiękniejszą dolinę w Zachodnich Tatrach i jest doskonałym miejscem na górskie wędrówki. Jej długość to około 9 km, obwód jej to około 27 km, zaś powierzchnia jaką zajmuje wynosi około 35 km2. Miejsce, w którym najwygodniej wyruszyć na szlaki Doliny Kościeliskiej to przysiółek Kiry. Jeśli ktoś zdecydował się na urlop w górach w Kościelisku spokojnie może tu podejść pieszo. Osoby, które nocują gdzieś dalej mogą tu podjechać autobusem lub też prywatnym autem i zostawić je na jednym z wielu płatnych parkingów. Z Kir szeroką ubitą drogą wchodzi się w głąb doliny. Szlak biegnie przez Bramę Kantaka, polanę Wyżnia Kira Miętusia, dalej przechodzimy obok „zbójnickiej kapliczki”. Następnie można odbić nieco by zwiedzić Jaskinię Mroźną lub też zdecydować się na spacer niebieskim szlakiem, który prowadzi na polanę Stoły, będącą świetnym punktem widokowy.

Dalszy przebieg szlaku przez Dolinę Kościeliską to wąwóz zwany Bramą Kraszewskiego, za którym znajduje się Hala Pisana. Dalej przy Raptawickiej Turni dolina Kościeliska ponownie się zwęża, z tego miejsca można udać się albo żółtym szlakiem do Wąwozu Kraków i Jaskini Smocza Jama albo do Jaskini Mylnej i Raptawickiej. Następnym punktem na szlaku jest Hala Ornak, gdzie na wysokości 1093 m n.p.m. znajduje się schronisko, wybudowane w latach powojennych. Dotarcie z Kir do hali Ornak zajmuje około 1,5 godz. Przy schronisku zaczynają się kolejne szlaki, które prowadzą do Stawu Smreczyńskiego, Przełęczy Iwanickiej oraz na szczyt Ornak i Ciemniak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *