Bolesławiec – ważne miejsce w historii

Historia silnie znaczyła swoje piętno na ziemiach Dolnego Śląska. To dzisiaj są miejsca, które nie zostały w żaden sposób odrestaurowane po zawierusze drugiej wojny światowej. Jest jednak w tym regionie miasto, które swoje historyczne dzieje wiąże z nieco dalszą, ale nie mniej niespokojną historią. Mowa tu o Bolesławcu, który to stał się areną, na której spotkali się najważniejsi aktorzy wielkiej wojny z Napoleonem.

Jak każde miasto, tak i Bolesławiec posiada swoje muzeum. Jednak nie każde miasto może tak, jak Bolesławiec chwalić się już samą siedzibą swojego muzeum. Miasto posiada bowiem muzeum, którego siedziba znajduje się w pałacu o unikalnej w skali świata historii. Muzeum Ceramiki Działu Historii zostało bowiem ulokowane w miejscu, które w swoich murach gościło między innymi Michaiła Kutuzowa, Cara Aleksandra, Księcia Konstantego i lorda Cathcarta [widoczny tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Cathcart]. Wszyscy oni odwiedzili Bolesławiec, kiedy wraz z wojskami koalicji przeganiali ze wschodniej Europy armię Napoleona. Niestety rosyjski marszałek zapadł  w Bolesławcu na silna gorączkę, która okazała się objawem tyfusu. Neoklasycystyczny pałac, który obecnie jest siedzibą muzeum w Bolesławcu, stał się także miejscem zgonu rosyjskiego dowódcy wojsk carskich. Ku pamięci tego wydarzenia tuż obok pałacyku został ustawiony poświęcony Kutuzowowi pomnik.

Do momentu, kiedy na terenach Polski stacjonowały wojska radzieckie, pałac był miejscem, poświęconym feldmarszałkowi oraz eksponatom z lat wojny z Napoleonem. Ponadto muzeum to w ówczesnym czasie sławiło także oręże Związku Radzieckiego z okresu drugiej wojny światowej. Co ciekawe przewodniczkami po takim obiekcie były rodowite Rosjanki, które oprowadzając turystów swoje opowiadania snuły we własnym języku ojczystym. Podobanie wyglądały również wszelkie opisy do wystawianych eksponatów. Wraz z opuszczeniem przez wojska radzieckie Polski, żołnierze stacjonujący w okolicy Bolesławca ogołocili muzeum, zabierając z niego nie tylko eksponaty, ale także krzesła, obrazy a nawet kronikę miasta. Obecnie muzeum zachęca do odwiedzin, prezentując przede wszystkim wystawy: archeologiczną, sztuki współczesnej, historii miasta, lokalnych twórców oraz wiele wystaw czasowych. Rozwój Bolesławca sprawia, że także jego baza noclegowa [widoczna tu: ] staje siec coraz bardziej atrakcyjna. Warto o tym pamiętać przy wyborze miejsca noclegowego na terenie Dolnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *